Štandard plemena Bandog

SWINFORD BANDOG SLOVAKIA

BANDOG

Bandog je plemeno psa, ktoré vyšľachtil v 50.-60. rokoch 20. storočia veterinár Swinford z USA. Zámerom bolo vyšľachtiť silného a mohutného psa, ktorý bude dobrým obranárom a spoľahlivým strážcom. Bandog doteraz nebol uznaný plemenom FCI. (http://www.fci.be/en/)

POPIS

Stredne veľký, silný, mohutne osvalený pes. Vyžaruje ľahkosť pohybu a obratnosť, vie byť veľmi razantný a nebezpečný ak zaútočí. Farba je buď svetlo alebo tmavo pásikavá, ale aj zlatá, škoricová, čierna alebo modrá s povolenými bielymi znakmi, ktoré nesmú zaberať viac ako štvrtinu tela zvieraťa. Dožíva sa priemerne 12 rokov. (http://swinfordbandogslovakia.eu/galeria/)

http://swinfordbandogslovakia.eu/galeria/

POVAHA

Bandog je verný priateľ rodiny a má rád deti, ktoré veľmi intenzívne chráni a lipnú na nich. Nie je agresívny, napriek tomu je nebojácny a sebavedomý. Nie je z psov, ktorí útočia prvý a bezdôvodne, ak tak urobí, potom predovšetkým v ochrane svojho pána a jeho rodiny. Horšie sa znáša s ostatnými zvieratami. Žiada si skúseného majiteľa, ktorý ho správne povedie, neznesie od neho však žiadnu neprimeranú surovosť. Je to veľmi vytrvalý a aktívny pes.(http://swinfordbandogslovakia.eu/1-obranarska-sobota/)

HISTÓRIA PLEMENA SWINFORD BANDOG

Pôvod tohto psa sa začína odvíjať v roku 1570 v Anglicku. Jeho pôvodný názov bol band dog s významom uviazaný pes. Hoci bolo toto plemeno používané v mnohých odvetviach, pôvodný Bandog z čias Rímskeho impéria vyhynul. Používal sa ako vojnový pes, tiež pre boj v arénach gladiátorov, proti šelmám a ľuďom, ale nikdy v boji ako pes proti psovi. Snaha vyšľachtiť psa s obratnosťou pitbul teriéra a silou mastifa sa však ukázala ako nie celkom plodná, lebo bandog zo súbojov s menšími a rýchlejšími plemenami odchádzal porazený.

Súčasné plemeno bolo vyšľachtené americkým veterinárom Johnom Swinford, ktorý v 50.-60. rokoch 20. storočia koordinoval šľachtenia psov spolu so svojimi kolegami v Anglicku, Austrálii a Amerike. Dnes nesie tento pes šľachtený podľa neho aj názov Swinford bandog. Skorá smrť Johna Swinford však znemožnila ustáliť črty plemena.

Toto plemeno vzniklo skrížením anglického mastifa a americkeho pitbullteriera, potom ešte prebehlo kríženie opäť s mastifom. Ako mladé plemeno má však stále neustálený ako charakter tak exteriér a názory chovateľov na toto plemeno sa preto jedinec od jedinca rôzni.

HISTÓRIA KLUBU SWINFORD BANDOG SLOVAKIA

Náš klub vznikol 25.júla 2019. Snažíme sa o zachovanie pôvodnej línie podľa Swinforda a tak vedieme naše psy k správnej mentalite a genetickej skladbe.